تبلیغات
دانش و اطلاعات - اسب حیوان عجیبی است
تاریخ : شنبه 12 اردیبهشت 1394 | 12:55 ب.ظ | نویسنده : پیمان حیدری

اسب حیوان عجیبی است


Image result for ‫اسب‬‎

اسب ها حیواناتی دوست داشتنی و زیبا هستند و با انسان ها رابطه ای بسیار خوبی دارند. انسان اولین گروه از اسب ها را در حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح اهلی کرد و از آن زمان تا کنون ارتباط انسان و اسب بیشتر شده است. با این تفسیر دانستن نکاتی از زندگی اسب خالی از لطف نیست. اسب ها می توانند هم نشسته و هم ایستاده بخوابند. آنها بزرگترین چشم ها را در بین تمام پستانداران کره ی زمین دارند و با این چشم های درشت که در کنار سرشان قرار گرفته میتوانند حدود 360 درجه دید داشته باشند. ولی فقط دو رنگ را میبینند.

گوش های اسب می تواند تا 180 درجه به دور خود بچرخد، پس شنوایی بسیار خوبی دارند. در مورد حس لامسه ی اسب هم همین را بگوییم که اگر یک پشه هر جایی از بدنش بنشیند، به سرعت متوجه می شود.

این نکته را هم بدانید که تقریبا هیچ اسب بارداری دو قلو به دنیا نمی آورد!

اسب حیوانی است که هواره شکار شکارچیان است. نخستین واکنش آن به خطر، رم کردن و گریز است. با این حال حیوانی است که اگر گریز را برای جوان ترها ناممکن ببیند، در جای خود می ایستد و دفاع میکند.

اسب ها هم به صورت گله ای زندگی میکنند و رهبر دارند، که این رهبر معمولا ماده است.

اسب ها بسیار اجتماعی هستند! آنها با حیوانات دیگر هم ارتباط خوبی بر قرار میکنندو آنها حیوانات کنجکاوی هم هستند که معمولا به این طرف و آن طرف سرک میکشند. در اصطبل هایی که اصولی ساخته شده اند، دیواره ی کناره هر باکس طوری طراحی شده که اسب ها به راحتی همدیگر  را ببینند و کنجکاویشان در مورد هم ارضا شود!

به تازگی مشخص شده که اسب ها باهوش هستند. آنها میتوانند تصاویر دو بعدی را از سه بعدی تشخیص دهند، مسئله حل کنند، سرعت را یاد بگیرند و آموخته هایشان را در ذهن نگهدارند.

نکته ی جالب اینست که یک اسب میتواند تا چهار بشمارد!

در مورد اسب سواری هم باید بدانید که این کار کاربرد روان درمانی در انسان دارد، باعث میشود افراد از دید روحی و جسمی برانگیخته شوند، در نگه داشتن تعادل و راستا به بیماران کمک میکند و اعتماد به نفس و حس استقلال را در آنها تقویت میکند. البته باید به این توجه شود که نگهداری اسب کار چندان آسان و ارزانی نیست، همین را بدانید که یک اسب بزرگسال معمولی روزانه تا 11 کیلوگرم غذا میخورد و تا 45 لیتر آب می نوشد!


منیع:http://gerdali.com/


برچسب ها: اسب، حیوانات، عجیب،

  • ماه موزیک | ترفند سرگرمی | سی پی